"IV Miasteczko Złotnickiego", 18.06.2017 [relacja]

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2017 » "IV Miasteczko Złotnickiego", 18.06.2017 [relacja]

Miasteczko Złotnickiego to impreza zainicjowana przez Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. Na ul. Złotnickiego po raz czwarty można było cofnąć się w czasie i przekonać się jak żyli zduńskowolanie z przełomu XIX i XX w. W niedzielę, 18 czerwca można było zobaczyć jak kiedyś wyglądała praca fotografa, krawca, fryzjera czy piekarza, a także skosztować staropolskich potraw. A ponadto była praczka, salonik mieszczański i ogródek jordanowski dla najmłodszych. W muzeum miejskim funkcjonowała zabytkowa apteka. Z kolei za sprawą redakcji miejscowego Dziennika Łódzkiego udało się wydać okolicznościową gazetę, wzorowaną na tych wydawanych pod koniec XIX w. Nie zabrakło też strojów z epoki. Nie lada atrakcją były bicykle, na których można było się przejechać. Wydarzenie uświetnił występ Miejskiej Orkiestry Dętej oraz Kapeli Podwórkowe „Webry”. Odtworzono także mały epizod historyczny, którym był zamach na fabrykanta. Miał on przybliżyć odwiedzającym, wydarzenia które miały miejsce w Zduńskiej Woli na początku XX w. oraz postać bohaterskiego bojownika PPS Bronisława Michalaka.

Od godz. 15.00 na terenie Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego odbyła się druga część imprezy w ramach koncertu „Od opery do filmu”, którego zwieńczeniem był występ zduńskowolski i sopranistki Aleksandry Okrasy-Wachowskiej.  

Współorganizatorem „IV Miasteczka Złotnickiego” był Cech Rzemiosł Różnych w Zduńskiej Woli oraz Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Dzieci i Młodzieży w Zduńskiej Woli. Historyczne miasteczko było jedną z atrakcji Dni Zduńskiej Woli.

Organizatorzy dziękują wszystkim którzy przyczynili się do możliwości zorganizowania czwartej edycji „Miasteczka Złotnickiego”, a w szczególności: Zarządowi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Powiatowi Zduńskowolskiemu, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i Dziennikowi Łódzkiemu

 

tekst J. Stulczewski

fot. W. Rychliński (Dz. Łódzki)