40 lat temu powstało TPZW, 14.05.2015

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » rok 2015 » 40 lat temu powstało TPZW, 14.05.2015

Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli skończyło dziś 40 lat. Zarząd stowarzyszenia postanowił wyrazić wdzięczność inicjatorom powołania stowarzyszenia i uczcić ich pamięć.  

 

Dokładnie 40 lat temu, 14 maja 1975 r., z inicjatywy Jerzego Kozłowskiego i Jerzego Skowrońskiego powołano do życia Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli.  Z tej okazji na grobie Jerzego Kozłowskiego – wiceprezesa stowarzyszenia w latach 1975-2003 i Jerzego Skowrońskiego – przewodniczącego Sekcji Warszawskiej Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli w latach 1977-1988 symboliczny znicz zapalili: Jarosław Stulczewski – prezes Zarządu, Jolanta Jeziorska – sekretarz i Piotr Płuciennik – członek.

Jest to początek inicjatyw i wydarzeń, jakie stowarzyszenie zaplanowało na swój jubileuszowy rok. Już 16 maja organizuje widowisko plenerowe Powstanie styczniowe w powiecie zduńskowolskim na terenie Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Zduńskiej Woli. 13 czerwca zaprosi do Miasteczka Złotnickiego, gdzie będzie można przenieść się w czasie do robotniczo-przemysłowej Zduńskiej Woli z przełomu XIX i XX w., a 24 lipca na spotkanie z średniowiecznym rycerstwem na terenie Osiedla Karsznice. 1 listopada po raz czwarty zorganizowana zostanie natomiast kwesta na rzecz ratowania starych nagrobków na zduńskowolskich cmentarzach. Jubileuszowy rok zakończy lekcja historia z widowiskiem historycznym z okazji  wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia.  

Oficjalne uroczystości 40-lecia Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli zaplanowano na 28 listopada. Stowarzyszenie zaprosi na II Światowy Zjazd Zduńskowolan połączony z jubileuszowym koncertem Zduńskowolanie Zduńskowolanom oraz uhonorowaniem najbardziej zasłużonych członków stowarzyszenia i osoby działających na rzecz Zduńskiej Woli. W planie jest także wydanie monografii TPZW.