Finał II Konkursu Wiedzy o Mieście Zduńska Wola, 13.04.2015

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » rok 2015 » Finał II Konkursu Wiedzy o Mieście Zduńska Wola, 13.04.2015

II Konkurs Wiedzy o Mieście Zduńska Wola w roku szkolnym 2014/2015, jaki zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli został zakończony. Konkurs ma na celu przede wszystkim zainteresowanie młodzieży historią i tym, co dzieje się obecnie w Zduńskiej Woli i powiecie zduńskowolskim. Finaliści z gimnazjów walczyli o główną nagrodę - wycieczkę do Warszawy. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych o nagrodę, jaką ufundował powiat zduńskowolski. Pytania dla finalistów przygotowali członkowie TPZW: Jolanta Jeziorska, Jarosław Stulczewski, Piotr Płuciennik i Paweł Szewczyk.

W finale szkół gimnazjalnych w studiu telewizji kablowej Zw Media spotkali się zwycięzcy etapu miejskiego: Michał Grala z Publicznego Gimnazjum nr 2, Jan Górniak i Kacper Ulatowski z Publicznego Gimnazjum nr 5. Konkurs wygrał Jan Górniak. W nagrodę pojedzie na całodniową wycieczkę do Warszawy, jaką ufundował poseł PiS Grzegorz Schreiber. II miejsce i dysk zewnętrzny ufundowany przez Urząd Miasta Zduńska Wola zdobył Michał Grala, a III nagrodę: Opowieści z Miasta nad Brodnią autorstwa Jerzego Kozłowskiego (wieloletniego wiceprezesa TPZW) od drukarni Verte i bon zakupowy za 100 zł od firmy Ferax - Kacper Ulatowski. Finaliści otrzymali także upominki od współorganizatora finału konkursu, czyli od Spółdzielni Mieszkaniowej „Lokator”.

W finale szkół ponadgimnazjalnym rywalizowali Maria Gąsiorowska z Liceum Plastycznego, Adam Niezgodzki i Michał Szczurkowski z I Liceum Ogólnokształcącego. Adam Niezgodzki i Michał Szczurkowski byli przed rokiem byli finalistami w grupie gimnazjalistów. Wówczas wygrał Adam. Teraz lepszy okazał się Mateusz Szczurkowski. Zdobył główną nagrodę ufundowaną przez powiat zduńskowolski, czyli aparat fotograficzny i dysk zewnętrzny. W nagrodę za II miejsce Adam Niezgodzki otrzymał bony od firmy Ferax za 200 zł, a Maria Gąsiorowska za III miejsce - Opowieści z Miasta nad Brodnią od drukarni Verte i bon zakupowy za 100 zł od firmy Ferax. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lokator”, współorganizator finału, przewidziała dla finalistów upominki.

 

Co było najtrudniejsze? Jak mówili finaliści, pytania w których były szczegółowe daty, jakie inaczej podawane są w różnych źródłach. Przykładem może być data założenia pierwszego kina w Zduńskiej Woli - Odeonu, w przypadku którego w jednej z publikacji podawany jest rok 1911, a w innej 1912... Finaliści musieli wiedzieć też co nieco o najnowszej historii miasta, kto jest prezydentem, starostą, ilu jest radnych miejskich i powiatowych.

Finał II Konkursu Wiedzy o Mieście Zduńska Wola można było obejrzeć w telewizji Zw Media we wtorek, 14 kwietnia i piątek, 17 kwietnia.

 

Tekst/ fot.: J. Jeziorska