Lipno. Belfer. Numer bez wartości, 30.09.2019

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2019 » Lipno. Belfer. Numer bez wartości, 30.09.2019

Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli razem z Towarzystwem Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej postanowiło przypomnieć postać wybitnego nauczyciela, społecznika, publicysty Ludwika Wichera, który jest wspólnym mianownikiem Zduńskiej Woli i Lipna.

30 września w Zespole Szkół im. R. Traugutta w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie) miała miejsce promocja publikacji „Ludwik Wicher. Nauczyciel, dyrektor, publicysta, więzień Dachau” autorstwa ks. Mariusza Budkiewicza, Iwony Grubeckiej i Doroty Kosteckiej, wydanej przez TMZD oraz otwarcie wystawy pt. „Belfer. Numer bez wartości” przygotowanej przez TPZW przy współpracy z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

W uroczystości wzięli udział członkowie TPZW: Jarosław Stulczewski – prezes, Adam Woźnicki – członek Zarządu i ks. Mariusz Budkiewicz – członek. Prezydenta Miasta Zduńska Wola Konrad Pokora reprezentował Tomasz Polkowski, dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Nie zabrakło miejscowych włodarzy. Był obecny Starosta Lipnowski Krzysztof Baranowski i wiceburmistrz Lipna Jolanta Zielińska, a także prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej dr Adam Wróbel. Na 15 października podobne uroczystości zaplanowano w Zduńskiej Woli.

Ludwik Wicher to pedagog który w latach 1922-1928 kierował Państwowym Gimnazjum Koedukacyjnym im. K. Wielkiego w Zduńskiej Woli. To on był redaktorem pamiątkowej książki wydanej w stulecie nadania praw miejskich Zduńskiej Woli (1925). Uczynił wiele dla szkolnictwa średniego w mieście. Od roku 1933 był dyrektorem Państwowego Gimnazjum im. R. Traugutta w Lipnie. Przeżył trudny okres okupacji niemieckiej i pobyt w KL Dachau. W 1949 r. został odwołany przez władze komunistyczne z funkcji dyrektora lipnowskiego Państwowego Gimnazjum i Liceum.

tekst: J. Stulczewski
fot. M. Jaworski