Miasteczko Złotnickiego, 13.06.2014

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2014 » Miasteczko Złotnickiego, 13.06.2014

Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli przy współpracy Cechu Rzemiosł Różnych zaprosiło 13 czerwca 2014 r. mieszkańców w ,,podróż w czasie” do przełomu XIX i XX wieku, do ,,I Miasteczka Złotnickiego". 
Na ul. Złotnickiego, za symboliczna bramą, można było wejść w świat warsztatów krawieckiego, garncarskiego, rękodzielniczego czy ślusarskiego. Urządzony został stylizowany na koniec lat XIX wieku zakład fryzjerski, pojawił się kowal. Była też jednostka strażacka z zabytową sikawką. Nie zabrakło chleba, lodów i wypieków oraz tego, co jedli nasi przodkowie. Był także fotograf, który pokazał, jak wówczas wyglądało robienie zdjęć. Oraz wystawa przybliżająca dzieje zduńskowolskiego rzemiosła. Klimatu dopełniły stroje z tamtej epoki.

Nie bez powodu nasze ,,Miasteczko" umiejscowiliśmy na ulicy Złotnickiego. To pewnego rodzaju hołd dla założyciela miasta, który sprowadzał rzemieślników do Zduńskiej Woli.

Zarząd TPZW dziękuje wszystkim, którzy naprawdę wsparli ideę naszego Miasteczka.

W szczególności Cechowi Rzemiosł Różnych w Zduńskiej Woli, w osobach panów Mieczysława Pluskoty, Józefa Wrzesińskiego, Pawła Kuldy, Konrada Pokory i przemiłych pań z biura cechu oraz pięknych fryzjerek, a także  wszystkim innym, którzy z nami byli. Dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi, że nas wsparł. Dziękujemy Muzeum Historii Miasta za użyczenie eksponatów i pomoc merytoryczną, Stowarzyszeniu Kobiet Wiejskich ,,Paprotki" za pyszne potrawy, strażakom z OSP Sworawa za pokaz zabytkowej sikawki, Ewie Człapińskiej i Kamilowi Rowińskiemu za pokaz rzemiosła i kowalstwa, Liceum Plastycznemu za pokaz garncarstwa i artystyczny klimat. Maćkowi Stawskiemu za cudowny ,,zakład fotograficzny" rodem sprzed 100 lat, muzykom z PSM I i II stopnia za krótkie koncerciki, bractwu "Złoty Krzyż" i Zespołowi Szkół w Karsznicach za pomoc ,,fizyczną" oraz MOSiR i Starostwu Powiatowemu za pomoc w zamknięciu ulicy, a także Drukarni Wielki Format za banery i plakaty oraz Dziennikowi Łódzkiemu za okolicznościową gazetę.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM KTóRZY NAS ODWIEDZILI  i zapraszamy za rok!!!

Mamy nadzieję, że uda nam się  ,,rozbudować" Miasteczko Złotnickiego.

 

Do obejrzenia galerii i relacji, jakie publikowały media zapraszamy na nasz profil na FB (klikni tutaj)

 

 


W imieniu Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli

SEKRETARZ
Jolanta Jeziorska