Odsłonięcie tablicy Jana Maciejewskiego, ofiary WTC, 10.09.2021

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2021 » Odsłonięcie tablicy Jana Maciejewskiego, ofiary WTC, 10.09.2021

Na budynku Zespołu Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli została 10 września 2021 r. odsłonięta tablica poświęcona pamięci Jana Maciejewskiego, absolwenta szkoły i ofiary zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 r. na World Trade Center w Nowym Jorku. Tablica została ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli w związku z przypadającą w bieżącym roku 20. rocznicą ataku terrorystycznego na najważniejsze budynki Stanów Zjednoczonych. 

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli Jarosław Stulczewski w swoim przemówieniu przypomniał, że w zamachu straciło życie sześciu Polaków. Jednym z nich był Jan Maciejewski pochodzący z Działoszyna. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Zespole Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli na kierunku automatyka urządzeń elektrycznych i elektronicznych. W trakcie edukacji był zawodnikiem III-ligowej Pogoni Zduńska Wola. W 1984 r. ukończył zduńskowolskie technikum.  Za ocean poleciał na początku roku 1990. Pracował jako kelner w restauracji na 107. piętrze World Trade Center. Feralnego 11 września 2001 r. przeżył samo uderzenie samolotu. Niestety, jak wszyscy pracownicy i goście lokalu, nie zdołał się uratować. 

Na uroczystości był obecny tata Jana Maciejewskiego, Kazimierz Maciejewski, który razem z wicedyrektorem Zespołu Szkół Elektronicznych Sławomirem Szewczykiem i prezesem Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli dokonali uroczystego aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli pod tablicą kwiaty. 

fot. K. Janiak