Rękopisy Janusza T. Dybowskiego w zbiorach TPZW, 7.01.2022

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2022 » Rękopisy Janusza T. Dybowskiego w zbiorach TPZW, 7.01.2022

      Do Zduńskiej Woli trafiła spuścizna po Januszu Teodorze Dybowskim. Materiały pozyskało Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. Zbiór dokumentów w piątek 7 stycznia 2022 r. przekazało na rzecz organizacji Muzeum Teatralne Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Literat zmarł cztery i pół dekady temu i był członkiem TPZW.

      Janusz Teodor Dybowski urodził się 1 kwietnia 1909 r. w Zduńskiej Woli w rodzinie nauczycielskiej. Debiutował w 1929 r. jako prozaik na łamach prasy. W 1944 r. uzyskał doktorat z filozofii na szwajcarskim Uniwersytecie we Fryburgu. Był kierownikiem literackim teatrów w Koszalinie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie. Znany jest z powieści historycznych. Dramaturg, autor sztuk scenicznych. Pisał wiersze, nowele i słuchowiska radiowe. Od 1960 r. mieszkał w Warszawie, gdzie zmarł 28 czerwca 1977 r. Pochowany został na warszawskich Powązkach. Był członkiem Związku Literatów Polskich i Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. We wrześniu 1980 r. TPZW ufundowało tablicę pamiątkową poświęconą pisarzowi, wmurowaną w budynek przy ul. Złotnickiego 13, gdzie przyszedł na świat. 

      Wśród przekazanych do Zduńskiej Woli dokumentów znalazły się, m.in. rękopisy powieści „Wojenny pan” i „Znak nadziei”, rękopiśmienne notatki oraz wycinki prasowe z recenzjami i artykułami J. T. Dybowskiego.