TPZW na Zjeździe Regionalistów Polskich, 8-11.06.2017

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2017 » TPZW na Zjeździe Regionalistów Polskich, 8-11.06.2017

Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli w dniach 8-11 czerwca 2017 r. uczestniczyło w III Ogólnopolskim Zjeździe Regionalistów Polskich nad Odrą. Stowarzyszenie reprezentował jego prezes, Jarosław Stulczewski. Uczestnikami czterodniowego zjazdu byli liderzy towarzystw regionalnych z terenu całego kraju, a także ludzie nauki oraz włodarze różnych samorządów z terenu Dolnego Śląska. Tematem zjazdu był „Regionalizm dolnośląski – wspólne dziedzictwo różnych narodowości, wspólna troska i doświadczenia”.

Zjazd rozpoczął się w czwartek od posiedzenia Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP na Zamku Piastowskim w Legnicy. Drugiego dnia regionaliści na zaproszenie tamtejszych władz samorządowych gościli w Lubomierzu, Biedrzychowicach, Rybnicy. Następnie wyjechali do Jeleniej Góry. W tamtejszym Muzeum Karkonoskim  zaproszeni prelegenci wygłosili referaty dotycząc regionalizmu. Dzień zakończył się koncertem w jeleniogórskim Kościele Garnizonowym Wojska Polskiego. Podczas kolejnego dnia uczestnicy zjazdu byli w Brzegu Dolnym, Starym Dworze (Jodłowy Młyn), Wołowie, Głębowicach, gdzie mogli wymienić swoje poglądy i spostrzeżenia z miejscowymi społecznikami, a także ludźmi zaangażowanymi m. in. w ocalanie przeszłości i pamięci o ludobójstwie ukraińskim. Po powrocie do Legnicy, w nowo odrestaurowanej sali królewskiej Akademii Rycerskiej, wybrani prelegenci zapoznali uczestników zjazdu z zagadnieniami dotyczącymi specyfiki regionalizmu dolnośląskiego.

Ostatniego dnia regionaliści z całej Polski uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej. W legnickim zamku podsumowano tegoroczny ogólnopolski zjazd. Wszystkim przybyłym regionalistom dr Tadeusz Samborski, przewodniczącego Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP osobiście podziękował za aktywne uczestnictwo i działanie na rzecz własnych regionów. W czterodniowym III Ogólnopolskim Zjeździe Regionalistów Polskich nad Odrą udział wzięło ponad 60 osób z terenu całego kraju.