Wystawa "grypsy" Stefana Misiaka na Mazurach, 17.04.2015

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » rok 2015 » Wystawa "grypsy" Stefana Misiaka na Mazurach, 17.04.2015

Wystawa „grypsy” Stefana Misiaka ps. „Kubuś” z młodzieżowej antykomunistycznej organizacji „Katyń” została opracowana i przygotowana przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Zduńskiej Woli przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli i Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Po raz pierwszy została zaprezentowana w zduńskowolskim muzeum 1 marca 2014 r. Następnie gościła w innych miejscowościach województwa łódzkiego. Teraz trafiła aż na Mazury.

17 kwietnia 2015 r. została otwarta w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bojowników o Polskość Mazur w Piszu (pow. piski). Pomysłodawczynią i inicjatorką jej zorganizowania była Alicja Kozicka.

Na otwarciu wystawy w LO w Piszu pojawiło się ponad 200 osób, m.in. społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: dr Waldemar Brenda, naczelnik Delegatury Instytut Pamięci Narodowej w Olsztynie, Stanisław Dąbrowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Piszu, Jarosław Stulczewski, prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli – któremu przypadło reprezentowanie Zduńskiej Woli oraz przedstawiciele miejscowego samorządu.

Po krótkim wstępnie dyrektora szkoły, Ryszarda Pawlickiego, głos zabrał naczelnik delegatury olsztyńskiej IPN, dr Waldemar Brenda, który podziękował za zaproszenie i stwierdził, że nie często zdarza się oddolna inicjatywa celem której jest propagowanie historii najnowszej. Następnie autor wystawy Jarosław Stulczewski przedstawił zarys działalności antykomunistycznej młodzieżowej organizacji „Katyń” i omówił wykorzystane grypsy na wystawie.

Wystawa w piskiej szkole będzie czynna do końca kwietnia. Następnie trafi do sąsiedniego samorządu w Rucianym-Nidzie. Nie wykluczone, że pojedzie w dalszą drogę po Mazurach.

 

tekst: A. Kozicka

fot.: S. Górski