Zmarła Helena Mataśka, członek honorowy TPZW, 14.01.2022

DZIAŁALNOŚĆ TPZW » Rok 2022 » Zmarła Helena Mataśka, członek honorowy TPZW, 14.01.2022

      W wieku 102 lat zmarła Helena Mataśka, członek honorowy i wieloletni członek Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli oraz niestrudzona działaczka i orędowniczka ruchu spółdzielczego.

      Helena Mataśka przyszła na świat 24 czerwca 1920 r. w Zduńskiej Woli w rodzinie tkaczy Antoniego i Katarzyny małżonków Chrzan. Lata okupacji spędziła w Warszawie, gdzie została zaangażowana do AK pod ps. „Grażyna” przez swoją siostrę Janinę Sikorską ps. „Janeczka”, peżetkę Grupy Bojowej „Krybar”. Dwa tygodnie przed wybuchem powstania warszawskiego wróciła do Zduńskiej Woli. Po wojnie jej całe życie zawodowe było związane z PSS "Społem", gdzie przez wiele lat pełniła funkcję kierownika Działu Społeczno-Samorządowego. Była nieprzerwanie od roku 1975 członkiem Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. W 2015 r. została uhonorowana godnością członka honorowego. Za swoją pracę społeczną i zawodową została odznaczona, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaką „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego”, a ostatnio medalem Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Zmarła 14 stycznia 2022 r. w szpitalu w Sieradzu. 
      Panią Helenę zapamiętamy jako zaangażowanego i zasłużonego działacza, ogromnego społecznika, energiczną zduńskowolankę, interesującą się na co dzień sprawami miasta i naszego Towarzystwa, ale również jako ciepłego i serdecznego człowieka. 

      Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, w środę o godz. 12. Pochowana zostanie na stary cmentarz przy ul. Łaskiej.